Filled Under: , , , , , , , ,

Echipele calificate în sferturile Ligii Europa

Trei echipe din Anglia şi câte una din Elveţia, Rusia, Turcia, Portugalia şi Italia s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, care vor avea loc în 4 aprilie (turul) şi 11 aprilie (returul).

Trei echipe din Anglia şi câte una din Elveţia, Rusia, Turcia,
Portugalia şi Italia s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii
Europa, care vor avea loc în 4 aprilie (turul) şi 11 aprilie (returul).

Formaţiile calificate în sferturile de finală ale Ligii Europa sunt următoarele: Tottenham Hotspur, Chelsea Londra, Newcastle United (Anglia), FC Basel (Elveţia), Rubin Kazan (Rusia), Fenerbahce Istanbul (Turcia), Benfica Lisabona (Portugalia) şi Lazio Roma (Italia).

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Europa:

Rubin Kazan (Rusia) - Levante (Spania) 2-0 după prelungiri, în tur 0-0

Au marcat: Rondon '100, Diadiun '112

Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - FC Basel (Elveţia) 1-0, în tur 0-2

A marcat: Witsel '30

Internazionale Milano (Italia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 4-1 după prelungiri, în tur 0-3

Au marcat: Cassano '20, Palacio '52, Gallas '75 (autogol), Alvarez '110 / Adebayor '96

Au marcat: Kozak '6, '8, '87 / Hajnal '62

- fundaşul Ştefan Radu (Lazio Roma) a jucat tot meciul şi a dat pasa decisivă la primul gol, în timp ce mijlocaşul Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), accidentat, nu a fost convocat pentru acest meci

Tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală va avea loc vineri, la ora 14.00, la Nyon.